Recikliraj i ti

U okviru projekta solidarnosti (P)ostani volonter u ponedjeljak, 17. lipnja, učenici i nastavnici su razmijenili primjere zelene prakse. Od starih fascikli napravljene su ukrasne kutijice dok je stari cd korišten umjesto šestara za kreiranje potrebnog oblika, konzerve od hrane su postale spremnici za olovke i četkice, a od plastičnih boca napravljene su ružice kao ukrasi na kutijicama i olovkama.
Kako naša škola kontinuirano sudjeluje u akciji “Ubaci čep za skupi lijek”, ukrasili smo spremnike za čepove kako bi bili što vidljiviji i podsjetili da skupljanjem plastičnih čepova možemo doprinijeti kupnji lijekova za oboljele od leukemije i limfoma.
Cilj ove aktivnosti bio je osvijestiti mlade o važnosti recikliranja i ponovne uporabe predmeta te podržati akciju koja osigurava financiranje nabave skupih lijekova oboljelima od teških malignih bolesti putem recikliranja prikupljenih čepova.

Na lijepom, plavom Dunavu

U četvrtak, 23. svibnja 2024. godine, provedena je još jedna aktivnost projekta solidarnosti (P)ostani volonter. Tijekom ove akcije u zajednici pod nazivom “Na lijepom, plavom Dunavu”, očišćene su stepenice i obojane tribine, postavljena kućica za knjige i pokupljen otpad.
Akcija u zajednici je provedena u suradnji s PRONI Centrom za socijalno podučavanje. Sudjelovali su učenici, nastavnici i domar naše škole, građani volonteri i američki studenti socijalnog rada sa Sveučilišta iz Indiane.

Bojanje školske ograde

U okviru projekta solidarnosti (P)ostani volonter u srijedu, 22. svibnja 2024. godine, provedena je aktivnost bojanja školske ograde. Ovom akcijom uključili smo se u ovogodišnju 14. nacionalnu kampanju “Hrvatska volontira”.
Na akciji su sudjelovali učenici i nastavnici naše škole, tehničko osoblje, građani volonteri.

Izrada drvenih kućica za ptice i hotela za kukce

U četvrtak, 18. travnja 2024. godine, održana je radionica izrade kućica za ptice i hotela za kukce. Na projektnoj aktivnosti, koja se odvila u društveom centru škole, sudjelovali su članovi školskog Volonterskog kluba te zainteresirani učenici i nastavnici.

Kućice za ptice su sudionici aktivnosti izradili od drvenih paleta, a ukrasili su ih ekološki prihvatljivim materijalima. Hotele za kukce su izradili od trske.
Nakon što su su pripremili kućice za ptice i hotele za kukce, učenici su ih postavili u školskom dvorištu.

Provedbu projektne aktivnosti možete pogledati u Vukovarskoj kronici Osječke televizije: Vukovarska kronika

Volontiraj I TI

U četvrtak, 7. ožujka 2024. godine, održana je edukacija i radionica na temu Volontiraj I TI koju su održali volonteri PRONI Centra za socijalno podučavanje.

Sudionici prve aktivnosti bili su učenici 1. razreda naše škole koji su kroz predavanje upoznati s osnovnim pojmovima volonterstva: volonter, organizator volontiranja, prava i obveze volontera, volonterske aktivnosti i programi, dobrobiti volontiranja i slično.

(P)ostani volonter

Naziv projekta: (P)ostani volonter

2023-3-HR01-ESC30-SOL-000178599

Nadležnost: Agencija za mobilnost i programe EU (AMPEU)

Nositelj projekta: Srednja strukovna škola Marko Babić

Program: Europske snage solidarnosti - projekti solidarnosti

Vrijednost projekta: 8.028 EUR

EU financiranje: 100%

Trajanje projekta: 12 mjeseci

Vrijeme početka projekta: 1. ožujka 2024.

Vrijeme završetka projekta:  28. veljače 2025.

Neformalna skupina mladih prepoznala je probleme u vlastitoj lokalnoj zajednici i razvila ideju o projektu osnaživanja školskog volonterskog kluba. Planirane projektne aktivnosti su: edukacija na temu Volontiraj i TI, izrada drvenih kućica za ptice u školskom dvorištu, priprema i bojanje školske ograde, volonterska akcija u društvenom vrtu Eko Start, aktivnost Recikliraj i ti, uređenje zelenog kutka, kulinarska radionica s članovima Ugruge osoba s intelektualnim oštećenjem Golubica Vukovar, sportska aktivnost i uređenje školskih sportskih terena, radionica na temu Jednaki u različitosti u Tehničkoj školi Nikole Tesle, uređenje interkulturalne učionice, izrada jednostavnog priručnika o značenju volontiranja, završni događaj.

1. Razviti svijest mladih o značenju volontiranja.
  2. Promicati solidarnost kroz volontiranje i doprinos lokalnoj zajednici.
  3. Osvijestiti mlade o potrebi međusobnog povezivanja i učenja kroz volonterske aktivnosti.
  4. Podizati razinu svijesti pojedinca u zajednici.
  5. Poboljšati vještine i kompetencije mladih za osobni i društveni razvoj.

Ova publikacija odražava isključivo stajalište autora publikacije i Europska komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

Potvrda upisa u ljetnom roku

10. srpnja 2024. od 12,00 - 16,00 sati,

11. i 12. srpnja od 9,00 - 16,00 sati osobno

ili elektronski od 9,00 - 16,00 sati